تاريخ : دوشنبه 1401/10/26 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 75741
علوم حدیث، مادر علوم دینی است/ به توسلات به معصومین (ع) نیاز داریم

علوم حدیث، مادر علوم دینی است/ به توسلات به معصومین (ع) نیاز داریم

آیات عظام حسینی بوشهری و استادی در آیین بازگشایی کتابخانه تخصصی علوم حدیث بیان کردند: تفسیر قرآن، فقه، اخلاق و تاریخ از علوم حدیث بهره‌مند می‌شوند./ توسل به حضرات معصومین علیهم السلام و استمرار ارائه کارهای متداول طلبگی برای طلاب، لازمه تاثیرگذاری در جامعه است.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در آیین افتتاحیه کتابخانه تخصصی علوم حدیث در قم گفت:

امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام فرمودند:«الشَّرَفُ بِالهِمَمِ العالِیَهِ لا بِالرِّمَمِ البالِیَهِ»و در کلام دیگری فرمودند:«مَن رَقِیَ دَرَجاتِ الهِمَمِ عَظَّمَتهُ الاُمَمُ»؛ یعنی هرکه بر نردبان همّت ها بالا رود، ملّت ها او را بزرگ دارند.

وی افزود: همت بلند نشانه روح بزرگ آدمی است. علوّ همت، سعی و کوشش در تحصیل سعادت و کمال و طلب‌ کردن کارهای بزرگ و عالی بدون در نظرگرفتن سود و زیان دنیاست. این بلند همتی نشانه هایی دارد که اگر انسان به رفتار بلندهمتان نظر نماید، این ویژگی‌ها را حس می‌کند. رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند:«إنّ اللّه َ تعالی یُحِبُّ مَعالِیَ الاُمورِ وأشرافَها ، ویَکرَهُ سَفسافَها»؛ یعنی خدای بزرگ کارهای والا و شریف را دوست دارد و کارهای پست و حقیر را دوست ندارد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که انسانهای با همت، کارهای بزرگ را انجام می دهند و کار بزرگ، سبب تحسین و تکریم ملتها و امتها را فراهم می کند بیان داشت: هرکسی از لحاظ معنویت و مادی به جایی رسیده است، دارای همت بلند بوده است. خودسازی و جهاد با نفس چیزی جز همت بلند نمی‌طلبد. اساسا اگر بخواهیم شجاعت را نیز تعریف کنیم، باید همت والا و بالا تعریف کنیم. لذا در جنگ اراده‌ها، اراده‌ای که بالاتر از سایر اراده‌هاست، پیروز می‌شود.

وی در ادامه تأسیس کتابخانه علوم حدیث را حاصل همت بلند دفتر آیت الله العظمی سیستانی دانست و تصریح کرد: در زمانه و زمان ما انسانهایی با همت و اراده استوار، کارهای بزرگ و ماندگار انجام می‌دهند. مجموعه تحت زعامت آیت الله العظمی سیستانی و دفتر ایشان در ایران که به دست حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی اداره می‌شود و مدیر این کتابخانه، حجت الاسلام والمسلمین معراجی همه دارای همت بلند برای انجام کارهای بزرگ هستند.

✧═┅┄┅┄═✧

آیت الله رضا استادینیز در آیین افتتاحیه کتابخانه تخصصی علوم حدیث با اشاره به روایتی از حضرت رسول (ص) بیان داشت:

حضرت رسول فرموده‌اند«مَنْ کانَ یُؤْمِنُ بِاللّهِ وَ اَلْیَوْمِ اَلْآخِرِ فَلْیُکْرِمْ ضَیْفَهُ وَ مَنْ کانَ یُؤْمِنُ بِاللّهِ وَ اَلْیَوْمِ اَلْآخِرِ فَلْیَقُلْ خَیْراً أَوْ لِیَسْکُتْ». انسان باید زبان را ملاحظه کند. همه چیز را می شود همیشه گفت. زبان حساب و کتاب دارد. طبق بیانی که از حضرت زهرا سلام الله علیها وجود دارد، هرکسی که ایمان به خدا و پیامبر دارد نباید همسر خویش را اذیت کند و کسی که ایمان به خدا و پیامبر دارد باید اذیت همسایه را هم تحمل کند و هرکسی که ایمان به خدا و پیامبر دارد باید یا سخن خیر بگوید و یا سکوت کند.

وی افزود: در قم یک منبری به نام فاضل تبریزی داشتیم. با ایشان مصاحبه ای داشتند که من از آن یادداشت برداشتم. ایشان می گوید من عمره بودم و راجع به قبر حضرت زهرا (س) مطلبی را به ذهن سپرده بودم. در سفرهای بعدی در حرم، آیت الله امینی را دیدم. با یکی از علماء تبریز نزد ایشان رفتیم و گفتیم راجع به قبر حضرت زهرا (س) سوالی داریم. ایشان فرمودند تحقیق کرده‌ام قبر در همین محدوده‌ای است که مردم زیارت می کنند. آقای فاضل تبریزی می گوید من در سفر قبلی وقتی وارد حرم شدم دیدم در باز است و چون لباس عربی داشتم همراه با کارگران وارد شدم. آنجا سنگ مرمری وجود داشت که روی آن نوشته شده بود «فاطمة بهجة قلبی». بعد دنبال کردم دیدم این حدیث وجود دارد و زمخشری نیز آن را نقل کرده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: از کتابهای خوبی که برای حضرت زهرا (س) نوشته شده کتاب آقای رحمانی است. ایشان منبری فاضلی بود. چندسالی در همدان و تهران بودند و کتابشان در بین کتابها جامع تر از بقیه است. ممکن است کسی در بحث اعتبار برخی از نقلها خدشه کند. در هر صورت کتاب ایشان گل کرد. مشهد بودم که ایشان همراه فردی وارد مجلس شدند. گوشه حرم ایستاد و مانند یک مداح روضه خواند و دم گرفت. ما به همین علاقه ها نیاز داریم. اگر این ارتباط و علاقه نباشد کسی به جایی نمی رسد.

وی افزود: در یکی از آثار آقای طباطبایی خواندم که ملایی کامل کار را درست نمی کند و کار با توسل درست می‌شود. آیت الله اراکی تمام ظهرها از خانه تا حرم پیاده به نماز می آمدند. آنجا به ضریح می چسبید و صحبت می کرد. می گفت شما طلبه هم که شدید، حرم را از یاد نبرید. اگر روضه می رفتید حالا هم بروید. سواد شما سبب دوری شما از این مباحث نشود.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :