مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : امام باقر(ع)، جلوه امامت در افق دانش
پديدآورنده : احمد ترابی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : مشهد
ناشر : انتشارات آستان قدس رضوی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1373ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 318
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

امام باقر(ع)، جلوه امامت در افق دانش

کتاب به بررسی مختصر زندگی امام باقر(ع) در ابعاد علمی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و معنوی پرداخته و سیره و سخنان آن حضرت را گزارش کرده است.

کتاب به بررسی مختصر زندگی امام باقر(ع) در ابعاد علمی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و معنوی پرداخته و سیره و سخنان آن حضرت را گزارش کرده است. نویسنده، به منظور نشان دادن جایگاه والای امام باقر(ع) و دیگر امامان شیعه و برجسته کردن نقش ولایت و امامت اهل بیت در عزت و اقتدار دینی و ارزش های معنوی و حیات سیاسی ـ اجتماعی آنان و با بهره گیری از جوامع روایی و منابع اصلی تاریخی، اثر خود را در پنج فصل سامان داده است.

در فصل نخست، به زندگی آن حضرت از ولادت تا رحلت اشاره کرده و افزون بر ذکر نسب و القاب و فرزندان و همسران و چگونگی شهادت وی، از جایگاه، دلایل، ویژگی ها و شخصیت الاهی و امامت آن حضرت و دیگر امامان سخن گفته است.

فصل دوم، به بررسی زندگی علمی، شاگردان و تربیت یافتگان و مواجهه آن حضرت با اقسام انحراف و بدعت و گروه های منحرف فکری پرداخته، و نقش فقهی و کلامی آن امام را در جامعه باز گو کرده است.

در فصل سوم، با عنوان زندگی سیاسی امام باقر(ع)، با اشاره به بینش و منش سیاسی آن حضرت و شرایط سیاسی عصر او، برخورد امام را با خلفای معاصر و نیز با قیام زید بن علی پی می گیرد.

در فصل چهارم، به زندگانی اجتماعی و فعالیت های آن حضرت در رسیدگی به محرومان، دوستان و مؤمنان و پاسخ گویی به مردم و دیگر روابط اجتماعی و خانوادگی اشاره شده است، در ادامه این فصل، مختصری درباره سیره عبادی و دعاهای آن بزرگوار بحث کرده است.

فصل پنجم، ویژه حکمت های درس های امام در موضوعات مختلف کلامی، اخلاقی، اجتماعی و نیز جایگاه علم و عقل و تحصیل دانش امام است.