مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : زندگانی حضرت محمد خاتم النبیین(ع)
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : تهران
ناشر : دفتر نشر فرهنگ اسلامی
نوبت چاپ : سیزدهم
تاریخ انتشار : 1379 ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 667
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

زندگانی حضرت محمد خاتم النبیین(ع)

کتاب حاضر، در بردارنده تاریخ زندگانی پیامبر اسلام(ص) است که با بهره گیری از منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت و شیعه به نگارش درآمده.

کتاب حاضر، در بردارنده تاریخ زندگانی پیامبر اسلام(ص) است که با بهره گیری از منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت و شیعه به نگارش درآمده و بیشتر گزارشی و نقلی است، و در مواردی نیز، نویسنده دیدگاه تحلیلی خود را بیان و آن را در پانزده فصل تنظیم کرده است.

در آغاز، نسب رسول خدا؛ به ویژه شرح حال عبدالمطلب به صورت تفصیلی آمده و به ولادت، و شرح حال آن حضرت تا ازدواج با خدیجه پرداخته شده است. در همین فصل، بشارت به ولادت آن حضرت از سوی پیامبران پیشین و کاهنان و مباحث مربوط به دوران کودکی آن حضرت نیز، تشریح شده است. ازدواج پیامبر(ص) با خدیجه کبرا و ماجرا های پس از آن، تا بعثت بیان شده و به همین مناسبت، شرح حال کوتاهی از خدیجه(س) نیز، نگاشته شده است.

فصل بعدی کتاب، به مباحث بعثت رسول خدا اختصاص یافته و در این فصل، چگونگی نزول وحی، نخستین اسلام آورندگان، عکس العمل مشرکان در برابر دعوت پیامبر(ص)، دفاع ابوطالب از آن حضرت، هجرت مسلمانان به حبشه، معراج پیامبر(ص) و پیمان عقبه اول و دوم، تشریح و تبیین شده است.

فصل پنجم، مربوط به هجرت رسول خدا(ص) به مدینه و رخدادهایی است که پس از ورود به آن شهر و اقدامات آن حضرت در آنجا صورت گرفته است، غزوه بدر و سایر غزوه های پیامبر(ص)، جنگ احد و حوادث سال چهارم هجرت نیز از جمله مباحثی است که طی چند فصل پیگیری شده و در فصل نهم، حوادث سال پنجم، به ویژه غزوه خندق آمده و در فصل بعدی، حوادث سال ششم از جمله ماجرای افک، صلح و مطالب پیرامون آن بیان شده است.

بررسی حوادث سال هفتم به ویژه غزوه خیبر، حوادث سال هشتم هجرت، از جمله جنگ موته، جنگ حنین و فتح مکه و حوادث سال نهم هجرت جنگ تبوک و حوادث پیرامون آن، به ویژه کارشکنی های منافقان، مسئله وفود و اعلام اسلام آنان و پیمان با پیامبر(ص) از سوی آنان و فضایل مطرح شده، از دیگر مباحث کتاب است.

در پایان، مطالبی در باره علی(ع) و مسافرت وی به یمن و حوادث سال یازدهم مربوط به رخدادهایی از قبیل اعزام لشکر اسامه و سفارش پیامبر(ص) در باره اهل بیت است.