مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : حیاة الامام العسکری(ع)
پديدآورنده : محمد جواد مروجی طبسی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : مکتب الاعلام الاسلامی
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1374ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 512
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

حیاة الامام العسکری(ع)

پژوهشی است در باره امامان معصوم شیعه با گرایش تاریخی و کلامی به منظور معرفی شخصیت امام یازدهم شیعیان و دفاع از آن حضرت.

پژوهشی است در باره امامان معصوم شیعه با گرایش تاریخی و کلامی به منظور معرفی شخصیت امام یازدهم شیعیان و دفاع از آن حضرت. سبک نگارش کتاب، نقلی است و نویسنده، در آن کمتر به اظهار نظر پرداخته است. اخبار تاریخی، احادیث و نظریات علمای پیشین در باره حوادث و اتفاقات پیرامون امام حسن عسکری(ع)، محتوای کتاب را تشکیل می دهد.

کتاب دارای دو باب است. باب نخست، در دوازده فصل سامان یافته که در باره شخصیت امام است و این مطالب را در بردارد: نام، لقب ها، نصوص امامت امام، زندگی در سایه پدر، فرزندان، جایگاه اجتماعی، مناقب و فضایل، معجزات، سخنان کوتاه، روایتگری از پدران، سخنان امام در باره اصول عقاید، احادیث فقهی و تفسیر امام.

باب دوم، در باره مباحث دوران امام حسن عسکری است و در دوازده فصل تنظیم شده است. بابی از کتاب به دوران امام حسن، سختی آن دوران و یا به تعبیری سخت ترین دوران ها بودن آن (دوران اختناق و فساد و انحراف و تحت فشار شدید بودن شیعیان و فراگیری فتنه) اختصاص یافته است. از آنجا که تبیین چنین شرایطی، در شناساندن امام عسکری کمک شایانی می کند، مؤلف نیمی از کتاب را به گزارش وضعیت آن دوران اختصاص داده است.

موضوعات مطرح شده در این باب عبارت اند از: رویارویی امام با تردیدکنندگان در امامت آن حضرت، شیعیان و مراکز آنها، مراقبت امام از شیعیان، وضعیت علویون، شورش و انقلاب زنگی (علی بن محمد بن احمد) ـ که خود را به اهل بیت منسوب می دانست ـ رویارویی با انحرافات و بدعت ها، چگونگی رفتار با خلفا، مسئولیت ویژه امام حسن(ع) در آماده سازی مردم جهت پذیرش امام غایب، وضعیت وجوه شرعی و وکلا، اصحاب و راویان احادیث امام، بیماری امام و رخدادهای تلخ پس از شهادت آن حضرت.

کتاب، دوازده فهرست فنی دارد.