مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : صفات و علامات متقین در خطبه امیرالمؤمنین(ع)
پديدآورنده : عباس حاجیانی دشتی
محل نشر : قم
ناشر : محلاتی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1420ق
تعداد جلد : 3
تعداد صفحه : 470 + 472 + 412
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

صفات و علامات متقین در خطبه امیرالمؤمنین(ع)

کتاب، شرح و تفسیر خطبه ۱۸۴ نهج البلاغه، معروف به خطبه همام است. این خطبه به درخواست یکی از یاران امام، مبنی بر توصیف تقوا پیشگان، ایراد شده است.

کتاب، شرح و تفسیر خطبه ۱۸۴ نهج البلاغه، معروف به خطبه همام است. این خطبه به درخواست یکی از یاران امام، مبنی بر توصیف تقوا پیشگان، ایراد شده است.

نویسنده که آن را در سه بخش سامان داده هیچ سخنی از انگیزه تألیف و ویژگی های کتابش به میان نیاورده است. در بخش اول، متن عربی خطبه، ترجمه فارسی، شرح حال همام، و چگونگی و موقعیت ایراد خطبه را بیان کرده است. در بخش دوم ۲۸ صفت از اوصاف پارسایان و در بخش سوم، ۶۷ نشانه از نشانه های متقیان را که در این خطبه توسط حضرت علی بیان شده، با استفاده از منابع روایی شیعه شرح و تفسیر کرده است.

وی در این تفسیر از شرح های نهج البلاغه و شرح کتاب های حدیثی همانند مراة العقول بهره گرفته و تلاش کرده است که هر موضوعی را که به مناسبتی مطرح شده، همه جانبه بررسی نماید. شرح واژه های تفسیر و تبیین آنها و کاربردشان در میان دیگر اصطلاحات و مفاهیم دینی، استفاده از آیات و روایات برای شرح موضوع مورد نظر، توجه به کاربرد مشتقات واژه ها و مفاهیم، استفاده از قصه ها و رخدادهای تاریخی، شیوه نویسنده در این شرح است. نیز طرح پرسش و پرداختن به پاسخ آنها در رابطه با نکات مطرح شده در خطبه همام، از ویژگی های این اثر است.

وی، صفات متقیان را در یک تقسیم بندی بر اساس مضمون خطبه، فضیلت متقیان، گفتار آنان، پوشاک آنان، راه رفتنشان، چشم پوشی از محرمات، گوش دادن به علم سودمند، تسلیم بودنشان، شوق داشتن به ثواب و خوف از عقاب، عظمت خدا در دل آنها، رؤیت بهشت و جهنم از سوی آنان، تقسیم کرده است.