تاريخ : شنبه 1398/11/5
کد خبر: 69451

بازنشر کتاب «فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه(س)»

جلد اول از مجموعه فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه سلام‌الله علیها به همت پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، کتاب «فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه(س)» در دو مجلد، تألیف پژوهشکده باقرالعلوم(ع) و ترجمه علی مؤیدی است.

این کتاب مجموعه ای است کامل از سخنان حضرت زهرا(س) سرور همه زنان دو جهان که درود خدا بر او باد، او شبیه ترین مردم در منش و شخصیت والا به پدر گرامی اش رسول خدا بود، بلکه از همۀ جهات شبیه آن حضرت بود، تمایز و برتری او بر همه زنان دنیا و آخرت به جهت اوصاف کریمانۀ او است، زهرا سلام الله علیها در حقیقت تصویر کاملی از روحانیت پدر است، از همین روی خداوند او را نمونه و الگوی خوبی برای زنان قرار داده است.

این کتاب یعنی «فرهنگ جامع کلمات حضرت فاطمه(س)» در سال ۱۳۸۶منتشر شد، و نسخه های آن نایاب گردید از همین رو پژوهشکده باقرالعلوم(ع) پس از باز تحقیق تصمیم به باز نشر آن گرفت.

تشریح جلد اول کتاب:

سخنان حضرت زهرا(س) در این پژوهش به دو قسمت تقسیم شده است که در مجلد اول این کتاب به سخنان حضرت زهرا(س) قبل از وفات پیامبر اکرم(ص) و در مجلد دوم به سخنان آن حضرت پس از وفات رسول مکرم اسلام پرداخته می شود.

در مبحث اول فصل اول این کتاب، به مباحث قبل از ازدواج آن حضرت پرداخته می شود. دلایل نامگذاری و القاب آن حضرت، نحوه ارتباط وی با پیامبر، مقام و جایگاه حضرت خدیجه(س) از اموری است که در این مبحث به آن پرداخته شده است.

نگارندگان کتاب در مبحث دوم، به مسائل پس از ازدواج ام ابیها(س) پرداخته اند. این مبحث خود شامل ۳ گفتار است.

گفتار اول در برگیرنده مباحث پیش از تولد حسنین علیهماالسلام است. این گفتار شامل ۴۷ نکته در مورد فضائل حضرت فاطمه و امیرالمؤمنین(ع) است. نکات آموزنده در مورد نحوه ازدواج فاطمه و علی علیهماالسلام، چگونگی اداره منزل توسط ایشان، نوع رابطه این دو معصوم با یکدیگر و حکایت جالب و خواندنی در مورد عبادات و عظمت فاطمه و علی و... و. است.

گفتار دوم به وقایع پس از ولادت حسنین علیهماالسلام می پردازد. این گفتار شامل ۸۴ عنوان از فضائل و حکایات مربوط به حسنین علیهاالسلام و والدین گرامی آنها است، حکایاتی از محبت پیامبر(ص) به حسنین علیهماالسلام، اندوه و بی تابی  حضرت زهرا(س) برای سیدالشهدا، جایگاه اهل بیت(ع) نزد خداوند متعال و نقل کرامات از آنها.

برشی از این گفتار:

نازل شدن خرمای بهشتی برای پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

ابو جعفر طبری از راویان راستگو نقل می کند: پیامبر نزد فاطمه رفت و فرمود: امروز پدرت مهمان تو است. فاطمه(س) عرض کرد: حسن و حسین علیهماالسلام دنبال غذا می گردند و ما در منزل چیزی برای خوردن نداریم.

امیرالمؤمنین و حسن و حسین علیهم السلام وارد منزل شدند و نزد پیامبر نشستند. رسول خدا لحظه ای نگاهش را به َآسمان دوخت، جبرئیل نازل شد و عرضه داشت: ای رسول خدا! خداوند بلندمرتبه به تو سلام می رساند و درود ویژه اش را نثار تو می کند و می فرماید: به علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام بگو: از میوه های بهشتی کدامیک را دوست دارید تا برای شما بفرستم.

رسول خدا(ص) فرمود: ای علی و فاطمه و حسن و حسین، چه میوه ای میل دارید تا برای شما حاضر شود؟

همگی سکوت کردند. حسین از جدش رسول گرامی اسلام و از پدرش امیرمؤمنان و از مادرش زهرا و از برادرش درخواست اجازه کرد. همه گفتند: حسین جان آنچه می خواهی بگو. عرض کرد: من خرما را درخواست دارم. بقیه هم از این تقاضا استقبال کردند.

رسول خدا(ص) به فاطمه(س) فرمود: برخیز وارد خانه شو و آنچه هست بیاور. فاطمه ظرفی دید که پر از غذای بهشتی بود و پارچۀ سبزی از سندس روی آن انداخته شده بود، و در میان آن خرمای تازه ای بود که در غیر فصل خودش به وجود آمده بود.

پیامبر(ص) به فاطمه(س) فرمود: این غذا را از کجا آورده ای؟ عرض کرد: این غذا از طرف پروردگار است.

رسول خدا(ص) ظرف غذا را گرفت و نام خدا را بر زبان جاری کرد و یکی از خرماها را برداشت و در دهان حسین گذاشت و فرمود: نوش جانت ای حسین! و سپس دومی را برداشت و در دهان حسن گذاشت و فرمود: نوش جانت ای حسن! و سپس سومی را برداشت و در دهان فاطمه گذاشت و فرمود: نوش جانت دخترم! چهارمین خرما را برداشت و در دهان امیرالمؤمنین گذاشت و فرمود: نوش جانت علی جان! آنگاه از جا برخاست و ایستاد، سپس نشست و خرمای دیگری گرفت و در دهان امیرالمؤمنین گذاشت و فرمود: گوارای وجودت علی جان!، باز هم از جا جست و ایستاد و نشست و سومین خرما را برداشت و در دهان امیرالمؤمنین گذاشت و فرمود: نوش جانت علی جان!

سپس ایستاد و نشست و همگی از آن غذا خوردند و ظرف غذا به آسمان برده شد. فاطمه عرض کرد: پدر جان، امروز عمل شگفت انگیزی از شما دیده شد.

فرمود: دخترم، خرمای اول را که در دهان حسین گذاشتم شنیدم که میکائیل و اسرافیل می گویند: نوش جانت ای حسین! لذا من هم با آنان هم سخن شدم، و هنگامی که خرما را در دهان حسن گذاشتم شنیدم که میکائیل و اسرافیل می گویند: نوش جانت ای حسن! من نیز با ایشان هم کلام شدم، خرمای سومی را وقتی که در دهان تو گذاشتم، شنیدم، که حورالعین می گویند: گوارای وجودت باد ای فاطمه! من نیز با آنان چنین گفتم. ولی وقتی خرما را در دهان علی گذاشتم، سخن حق را شنیدم که فرمود: گوارای وجودت علی! و من برای احترام به پروردگار از جا برخاستم، همچنین این قضیه در خرمای دوم و سوم اتفاق افتاد تا جایی که شنیدم خدای بزرگ فرمود: اگر از این ساعت تا روز قیامت خرما به دهان علی می گذاشتی می گفتم: گوارا باد! گوارا باد!

در گفتار سوم این کتاب اتفاقات مقارن وفات پیامبر(ص) بررسی می شود. اتقافاتی نظیر گریه و خنده فاطمه پیش و هنگام رحلت پیامبر(ص)، وصیت های پیامبر به علی و فاطمه، اجازه خواستن فرشته مرگ از پیامبر، وراثت حسن و حسین از جد بزرگوار خود و... و.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :