مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : زینهار از تکبر!
پديدآورنده : محمد تقی مصباح یزدی
تهیه و تدوین : محسن سبزواری
محل نشر : قم
ناشر : انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
نوبت چاپ : چاپ چهارم
تاریخ انتشار : 1386
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 352
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
جستجو در Lib.ir

زینهار از تکبر!

شرح و توضیح خطبه قاصعه (یکی از بزرگ‌ترین خطبه‌های) نهج‌البلاغه. فراهم آمده از درس‌های اخلاق مرحوم آیت الله مصباح یزدی، با محوریت نکوهش متکبران و فخرفروشان

کتاب «زینهار از تکبر!» شرح و توضیح خطبه قاصعه یکی از بزرگ‌ترین خطبه‌های نهج‌البلاغه است. که مؤلف در درس اخلاق خود در ماه مبارک رمضان بیان کرده و اینک به صورت مجموعه منظم، تدوین و منتشر شده است.

حضرت علی(ع) در این خطبه شریف که با محوریت نکوهش متکبران و فخرفروشان است با بیانی شیوا و قاطع سرنوشت شوم متکبران را با اشاره به فرجام ابلیس بیان می‌کند.

مرحوم مؤلف در این کتاب ضمن بیان مناسبت و وجه تسمیه این خطبه، در درون این دریای خروشان معانی می‌کاود و یک‌به‌یک دروازه‌های معرفت را به محضر گوهرشناسان طریقت عرضه می‌کند:
شرح مادة «آزمون»، بیان سنت آزمایش الاهی و معنای آن، بازگوی اصل تناسب آزمون با افراد و آزمایش مستکبران و مستضعفان با یکدیگر، بیان علت سختی آزمایش‌ها و پاسخ امیر مؤمنان در این باره، اشاره به حج به عنوان آزمایش بزرگ و درهم شکندة روح تکبر از جمله مباحثی است که در بخشی از این کتاب آمده است.

در بخشی دیگری از کتاب، سنت یکسان در مورد همه گردنکشان، با اشاره به فرجام شوم ابلیس با آن همه عبادت بیان شده و ضمن بررسی مسأله جدی بودن دشمنی شیطان، سرانجام اطاعت آن را شرح می‌دهد. در این میان، ایستادگی در برابر ابلیس، گوشزد کردن شیوه‌های حمله ابلیس و یاران او، مرزناشناسی دام شیطان و اشاره به تحقیر کردن پیشوای متکبران به عنوان مجازاتی درخور و شایسته، از دیگر مباحث این نوشتار است.

در ادامه با توضیح خاستگاه متکبران، بیان بعضی از ویژگی‌های آنان، با تأکید بر مسأله عبرت از گذشتگان، مخاطبان را از ابتدا به دردی جانسوز که متوجه گردنکشان گذشته بوده، بر حذر داشته و عواقب آن را گوشزد می‌کند.

با توجه به خطبه شریف، ارزش‌ها ستوده شده و تعصب و لجاج در اموری چون نژادپرستی و ملیت و ... را نکوهش می‌کند و آن را از رهنمودهای شیطان می‌داند و با تأکید بر وفای به عهد، رعایت انصاف با خلق خدا و فروبردن خشم، و تحذیر از تفرقه به عنوان هدف شیطان، عواقب اختلاف و تشتت را بر‌می‌شمارد و یکپارچگی را در پرتو محبت و ترس از خدا معرفی و از آن با نام «الفت» یاد می‌کند.

در پایان شرح خطبه، به گلایه‌های حضرت امیر نسبت به سپاهیان خود اشاره می‌شود و ضمن بیان شهادت درخت به رسالت حضرت محمد(ص) به عنوان یک معجزه آشکار، برخی از ویژگی‌های حضرت علی‌(ع) و یارانش با توجه به کلام آن حضرت بیان می‌گردد. بیان و مفهوم تکبر از دیدگاه اسلام، حد و مرز تواضع و شیوه برخورد با متکبران از مباحث پایانی این نوشتار است.

پیوندهای مرتبط >: شرح خطبه قاصعة؛ درس اخلاق ماه مبارک رمضان سال ۱۳۸۳