تاريخ : پنج شنبه 1394/8/14
کد خبر: 46394
کتاب «المعجم المصطلحات الکلامیه» منتشر شد

کتاب «المعجم المصطلحات الکلامیه» منتشر شد

«المعجم المصطلحات الکلامیه» عنوان کتابی است که به همت گروه فلسفه و کلام بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی چاپ و روانه بازار نشر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، این کتاب که در واقع یک دایره المعارف تخصصی است، به منظور استفاده افراد غیر متخصص برای آگاهی از اصطلاحات تخصصی زبان عربی در زمینه فلسفه و کلام منتشر شده است.
اگرچه تالیف دائرة المعارف‌ها سابقه‌ای کهن دارد، اما در عصر حاضر با توجه به تخصصی شدن علوم و مراجعه به «دائرة المعارف‌های تخصصی» این نیاز بیشتر احساس می‌شود، به گونه‌ای که افراد غیر متخصص برای آگاهی از فکر یا اصطلاح خاص چاره‌ای جز مراجعه به آن ها ندارند. این کتاب نیز در جهت رفع این نیاز تدوین و نگارش شده است.
در این اثر تلاش شده است که تمام آثار قرون سوم تا سیزدهم هجری بررسی و اصطلاحات و الفاظ متداول علم کلام موجود در این آثار گردآوری و ارائه شود.
از مهمترین اهداف گردآوری این دایره المعارف می توان به آشنایی با مفاهیم علم کلام از طریق اصطلاحات کلامی، ملاحظه آراء و نظرات مختلف در زمینه علم کلام درباره یک اصطلاح خاص، مشاهده رشد و تغییراتی و اصطلاحاتی که در طول زمان به این علم اضافه شده و آشنایی با منابع اصلی و فرعی علم کلام اشاره کرد.
با مراجعه به منابع کلامی، می‌توان آثاری را یافت که اصطلاحات کلامی را گردآوری و به اختصار شرح کرده‌اند که این آثار از جامعیت لازم برخوردار نبوده و هرکدام بخشی از اصطلاحات کلامی را شامل می‌شود.
در این اثر ۸۵ عنوان منبع کلامی و بیش از ۱۱۰ جلد کتاب در رابطه با این موضوع بررسی شده و یک هزار و ۴۳۰ اصطلاح کلامی گردآوری و استخراج شده و به ترتیب حروف الفبا تدوین شده است.
این کتاب دارای سه بخش بوده که این بخش ها شامل دو مقدمه (از ناشر و گروه کلام و فلسفه بنیاد پژوهش ها)، لیست تعلیقات و فهرست الفبایی اصطلاحات کلامی است.
کتاب «المعجم المصطلحات الکلامیه» در قطع وزیری و در شمارگان ۵۰۰ نسخه منتشر شده است و مطالعه آن به دانشجویان و طلابی که در زمینه علم کلام تحصیل، تدریس و یا تحقیق می کنند توصیه می شود.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :