تاريخ : سه شنبه 1394/8/19
کد خبر: 46527
کتاب «چهل حدیث مرتضی» (نگاهی به احادیث مورد استفاده شهید مطهری) منتشر شد

کتاب «چهل حدیث مرتضی» (نگاهی به احادیث مورد استفاده شهید مطهری) منتشر شد

کتاب «چهل حدیث مرتضی» به قلم محمدمهدی رضایی با نگاهی به آثار شهید مرتضی مطهری توسط انتشارات جمال منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «چهل حدیث مرتضی» به قلم محمدمهدی رضایی با نگاهی به آثار شهید مرتضی مطهری منتشر شد.

این اثر با درک نیاز مهم عمومی ساختن آثار شهید مطهری و پاسخ گفتن به آن (درحدّ خود)،‌ تهیه و تدوین شده است. یکی از ویژگی‌های بحث‌ها و نوشته‌های ایشان بسامد بالا و کاربرد بسیار روایات و سخنان مأثور ائمه در آن‌هاست. در واقع اگرچه در میان مجموعه آثار استاد مطهری کتابی مستقل در شرح و تفسیر احادیث معصومین دیده نمی‌شود، اما بی‌تردید در بسیاری از موارد گفته‌ها و نوشته‌های آن بزرگوار ناظر به یک یا چند روایت خاص بوده است.

از این رو، به نظر رسید که از مجموع روایاتی که به طور مستقل و یا به مناسبت در کلام استاد شهید مورد توجه و توضیح قرار گرفته، چهل روایت اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی همراه با مطالب مربوط به آن‌ها که طبیعتاً در مجموعه آثار پراکنده بود ـ گردآوری، تلخیص و تدوین شود و با اندک تصرفی در تغییر زبان از گفتاری به نوشتاری، به شکل مطلوب، به خوانندگان تقدیم گردد. افزون بر این کار، مواردی شامل آدرس آیات و روایات و نقل قول‌ها (در پاورقی‌ها)، و توضیح بعض اصطلاحات و شناخت اعلام و اشخاص و ذکر بعض نمونه‌ها و شواهد (در پی‌نوشت‌ها)، نیز بر اصل مطالب افزوده شده که به سهم خود مفید و خواندنی‌ست.

تنوع عناوین، گوناگونی موضوعات، سطح مختلف مطالب و به روز و مبتلا به بودن احادیث و مضامین آمده در آن‌ها، و اینکه هرکس با هر سلیقه و سطح معلومات می‌تواند لااقل از چند موضوع کتاب استفاده نماید و در آن موضوع اطلاعاتی جامع و عمیق و مستند به دست آورد، از ویژگی های این کتاب است.

کتاب حاضر در سه بخش اعتقادی، اخلاق و اجتماعی کتاب، از موضوعاتی در باب رابطۀ انسان با خدا و فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر و جهاد و بدعت و توبه گرفته تا تقوا و طریق عبودیت و کار و فال بد زدن و آیین دوستی و انتظار و زهد و سفر و شهادت و هجرت و... یافت می شود.

نشر جمال، کتاب چهل حدیث مرتضی با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه، به قیمت ۱۲هزار تومان منتشر و در دسترس مخاطبان قرار داده است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت http://nashrejamal.com/ و یا با تماس تلفنی با شماره‌های دفـتر قم: ۰۲۵۳۷۷۴۶۳۵۳ و پـخـش آفـتاب پنهـان:  ۰۹۱۹۲۵۱۱۰۳۶ و شماره همراه: ۰۹۱۲۲۵۲۰۲۵۰ و دفتر تهران: ۰۲۱۶۶۴۸۷۱۱۸ و یا پخـش ترنج۶۶۹۷۹۰۲۰-۰۲۱  کتاب را تهیه کنند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :