مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)
ناشر : آستان قدس رضوی
تعداد صفحه : 468
قطع : وزیری
جستجو در Lib.ir

جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی کتاب «جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)» را در هزار نسخه روانه بازار کتاب کرد.

صحیفه سجادیه، شامل نیایش‌های حضرت سجاد (ع) است که به شیوایی و بلاغت تمام در نیمه دوم سده اول هجری به نگارش درآمده است.
این اثر ارجمند، انحصاراً به راز و نیاز حضرت سجاد(ع) با خداوند و درخواست حاجت از پیشگاه احدیت اختصاص ندارد، بلکه علاوه بر آن دریایی از علوم و معارف اسلامی است که مسائل و مباحث فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و احکام شرعی را در برمی‌گیرد.
در واقع امام سجاد(ع)، ضمن نیایش‌ها و نجواهای خود با خداوند، سیاست‌های ظالمانه و رفتار غیر انسانی حاکمان ستم پیشه را آشکار کرد و به این طریق بخشی از رسالت خود را به انجام رسانید.
اهمیت کتاب صحیفه سجادیه، اثر گرانسنگ امام زین العابدین(ع) که برخی از آن با عنوان‌های «اخت القرآن» و «انجیل اهل بیت(ع)» یاد می‌کنند، باعث شد تا برخی از علمای اسلامی در قرن‌های متأخر به شرح و ترجمه آن پرداخته و هریک به فراخور توانایی علمی خود به دریافت حقایقی از آن نایل شوند.
نویسندگان کتاب «جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)» کوشیده‌اند با بهره‌گیری از نثری ساده و روان به توضیح و تحلیل جلوه‌های اخلاقی صحیفه سجادیه بپردازند تا همگان را با الگوهای اخلاقی برگرفته از این اثر آشنا سازند.
این کتاب در قالب ۲۴ فصل با عناوین دعا و نیایش، حرص و پیامدهای آن، خشم و آثار آن، حسد و آفات آن، صبر و شکیبایی، قناعت به اندک، نکوهش بدخویی و... تنظیم شده و به بیان مصادیق اخلاقی و نکوهش رذایل اخلاقی با استفاده از آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) می‌پردازد.