معرفّى مجموعه‏ ى مقالات دكترين مهدويت - صفحه 141

معرفّى مجموعه‏ى مقالات دكترين مهدويت

مريم ابراهيم راد ۱

مجموعه‏ى آثار دومين همايش بين‏المللى دكترين مهدويت: مقالات برگزيده / [ تهيه و تدوين ]مؤسسه‏ى آينده روشن، پژوهشكده‏ى مهدويت 1385.

دكترين از واژه‏ى لاتين Doctrina(عقايد اصولى) اخذ شده و به مجموعه‏اى از نظامات فكرى و اصول خاص اطلاق مى‏شود. ۲ در مورد اديان نيز بايد گفت هر دين، مجموعه يا نظامى است تشكيل شده از زير مجموعه‏ها و نظام‏هاى متعدد اعتقادى كه به هر يك از اين زير مجموعه‏ها و نظام‏ها دكترين مى‏گويند. امروزه مى‏توان درباره دكترين‏هايى كه هسته سختى از حقيقت دارند، تبيين جديدى ارايه داد تا هم‏چنان قابل فهم و جذاب باقى بمانند.
مهدويت و اعتقاد به آن نيز، از جمله نظام‏ها و انديشه‏هاى مهم و اعتقادى بشر است كه در اين كتاب با عنوان دكترين مهدويت (عقيده اصولى مهدويت) به آن پرداخته شده و از جوانب مختلف مورد بررسى قرار گرفته است.
كتاب حاضر مجموعه مقالات برگزيده‏اى است كه در دومين همايش بين‏المللى دكترين مهدويت ارائه شده بود. ۳ در اين نوشتار به معرّفى مقالات

1.كارشناس علوم كتاب‏دارى و اطّلاع‏رسانى.

2.آراسته‏خو، محمّد. نقد و نگرش بر فرهنگ اصطلاحات علمى‏ـ اجتماعى. تهران: چاپخش، ۱۳۸۱، ص ۵۵۲.

3.اين همايش روزهاى ۱۵ و ۱۶ شهريور ماه سال ۱۳۸۵ در سالن اجلاس سران به همّت مؤسّسه‏ى آينده روشن (پژوهشكده مهدويّت) با شركت جمعى از اساتيد و صاحب‏نظران داخلى و خارجى برگزار شد.

صفحه از 150