373
مباني شناخت

و مشكلات و حوادث تلخ زندگى است . بدين جهت ، هنگامى كه پيامبران الهى براى درمان اين بيمارى ها مأموريت مى يافتند ، خداوند مردمى را كه به بيمارى هاى عقلى مبتلا بودند ، در وضع سختى قرار مى داد كه هر چند به طور موقت ، حجاب هاى انديشه آنان برداشته شود تا بتوانند پيام رهايى بخش و سعادت آفرين پيامبران الهى را دريابند . قرآن كريم در اين باره چنين مى فرمايد :
«وَمَآ أَرْسَلْنَا فِى قَرْيَةٍ مِّن نَّبِىٍّ إِلآَّ أَخَذْنَآ أَهْلَهَا بِالْبَأْسَآءِ وَالضَّرَّآءِ لَعَلَّهُمْ يَضَّرَّعُونَ .۱
هيچ پيامبرى را در مجتمعى نفرستاديم مگر آن كه مردم آن مجتمع را گرفتار سختى ها و ناراحتى ها كرديم كه شايد با توسل و توجه به خدا ، آماده پذيرش حق شوند»
.
قبلاً به طور مشروح ، در اين زمينه بحث كرديم كه يكى از داروهايى كه آينه عقل را پاكسازى مى كند ، فشارها و مشكلات زندگى است . كسى كه در راه غلط و خطرناكى مى رود ، اگر سرش به سنگ مشكلات بخورد ، هشيار مى گردد . از اين رو ، مشكلات و مصائب زندگى براى آن دسته از مردم كه گرفتار موانع دائمى شناخت نيستند ، از نعمت هاى بزرگ الهى است .

1.اعراف : آيه ۹۴ .


مباني شناخت
372

دليل روشن و داروى شفا بخشى كه بيمارى هاى درونى و فكرى و روحى انسان را درمان مى كند ، وحى است ، ۱ و تنها پيامبران الهى و كسانى كه در كلاس آنان طب آموخته اند مى توانند اين بيماران را معالجه كنند و تنها بيمارانى علاج مى شوند كه به نسخه انبيا عمل كنند و داروى وحى را به كار برند . به گفته امير المؤمنين عليه السلام خطاب به آيندگان تاريخ اسلام :
اِعلَمُوا أنَّكُمْ إنِ اتَّبَعتُم طَالِعَ المَشرِقِ سَلَكَ بِكُم مَناهِجَ الرَّسولِ صلى الله عليه و آله فَتَداوَيتُم مِنَ العَمى و الصُّمِّ و البُكمِ... .۲بدانيد كه اگر از طلوع كننده از شرق پيروى كنيد ، شما را در منهج و مسير پيامبر مى برد ، و در نتيجه به كارگيرى داروهاى او بيمارى هاى كورى و كرى و گنگى درونى خود را درمان خواهيد كرد.
مخاطب اين سخن ، مردم جهان در زمان ظهور ولى عصر ـ ارواحنا له الفداء ـ هستند و مى تواند خطاب به مردم معاصر ما نيز باشد . امام در اين كلام از رهبرى سخن مى گويد كه در آينده تاريخ اسلام خورشيدوار ، از مشرق زمين طلوع مى كند و با درمان بيمارى هاى عقلى بشر ، ديده بصيرت مردم را بينا و گوش عقل آنها را شنوا و زبان آنها را براى اعتراف به حق گويا مى سازد و با رفع موانع شناخت و روشن ساختن چراغ انديشه ، مردم را در راهى كه پيامبر اسلام و همه پيامبران الهى به آن دعوت مى كردند كه راه خدا و مسير وصول به سعادت دنيا و آخرت است ، حركت مى دهد .

ب ـ بلا و مشكلات

از ديدگاه قرآن در كنار داروى وحى كه درمان اساسى بيمارى هاى عقلى است ، داروى مسكن ديگرى براى علاج بيمارى هاى عقلى وجود دارد و آن بلا

1.ر . ك : ميزان الحكمة : باب ۳۳۵۰ (ما يشفى القلب) .

2.الكافى : ج ۸ ص ۶۶ ح ۲۲ .

 • نام منبع :
  مباني شناخت
  تعداد جلد :
  1
  ناشر :
  دارالحدیث
  محل نشر :
  قم
  تاریخ انتشار :
  1388
  نوبت چاپ :
  دوم
تعداد بازدید : 441131
صفحه از 484
پرینت  ارسال به